Aktualności

Byłeś świadkiem tego zdarzenia, nakręciłeś film, zrobiłeś zdjęcia? Zgłoś się na policję!

Data publikacji 13.09.2019

7 września w sobotę rano w Warszawie pobitych zostało czterech obcokrajowców, studentów przebywających w stolicy na wycieczce. Dzięki intensywnym czynnościom operacyjnym prowadzonym przez stołecznych i śródmiejskich policjantów ustalono już dwie osoby mające związek z tym brutalnym atakiem. Nadal poszukiwane są dwie osoby.

Sprawa miała swój początek w sobotę około godziny 5:00. Wtedy to na ul. Twardej przed jednym z pubów do grupy osób, podeszli mężczyźni, z których jeden zaczął zachowywać się bardzo agresywnie. Zaatakował on czterech studentów z Izraela. Dwóch pokrzywdzonych trafiło do szpitala, gdzie udzielono im pomocy medycznej. Stąd przed godz. 9:00 informacja trafiła do policjantów.

Policjanci natychmiast rozpoczęli czynności śledcze. Wstępne ustalenia wskazują jednoznacznie, że mamy do czynienia z przestępstwem na tle narodowościowych. Najbardziej agresywny mężczyzna miał krzyczeć, że nienawidzi Żydów. W związku z tym zdarzeniem przyjęto kwalifikację z art. 119 kk (Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości), a śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ.

Skuteczne działania stołecznych oraz śródmiejskich policjantów doprowadziły do ustalenia dwóch z czterech osób mających związek z tym zdarzeniem. Okazało się, że przebywają oni w okolicach Poznania. Stołeczni kryminalni oraz funkcjonariusze z Poznania zatrzymali dwóch obywateli Holandii narodowości ormiańskiej. Z informacji funkcjonariuszy wynika, że dwaj pozostali mężczyźni mogli opuścić terytorium RP w niedzielę rano.

W związku z prowadzonym w tej sprawie śledztwem zwracamy się z prośbą o kontakt telefoniczny bądź osobisty do osób, które były świadkami tego zdarzenia, nagrały film, na którym widać jego uczestników bądź też zrobiły im zdjęcia. Informacje można przekazać dzwoniąc na numer telefonu 22/ 60 391 30, 22/60 391 31 lub 22/ 60 391 32 albo w formie elektronicznej na adres: krp1warszawa@policja.waw.pl  

ksp/rsz.