Aktualności

10 lat bezwzględnej kary więzienia dla oszusta „na policjanta”

Data publikacji 13.02.2018

Wyrok 10 lat bezwzględnej kary pozbawienia wolności dla 40 – letniego Mikołaja S. jako koordynującemu proceder oszustw na „funkcjonariusza CBŚ”, oraz kary po 3 lata pozbawienia wolności wobec Anity K. i Macieja Sz. pełniących funkcje kurierów. Na karę 4 lat więzienia dobrowolnie zgodził się Sebastian T. ostatni z grupy oszustów. Sprawa znalazła finał w Sądzie Okręgowym z tak wysokimi karami dzięki skrupulatnej pracy dochodzeniowo-śledczej i operacyjnej policjantów z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu oraz Prokuratury Warszawa Śródmieście. Od października 2015 roku przestępca oszukali łącznie 12 osób na kwotę około 870.000,00 zł.

Sprawa miała swój początek w grudniu 2015 roku, kiedy to w ręce śródmiejskich kryminalnych, na gorącym uczynku przestępstwa wpadł kurier. Mężczyzna miał wówczas odebrać od pokrzywdzonej 30.000 zł. Zebrany w tej sprawie przez policjantów z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu materiał dowodowy pokazał, że grupa do której należał zatrzymany mężczyzna zajmowała się oszustwami „na funkcjonariusza CBŚ”, co najmniej od października 2015 roku.

Policjanci ustalili, że w skład grupy przestępczej wchodzili także Mikołaj S., Anita K., Maciej Sz. i Sebastian T. Osoby te również zostały zatrzymane przez śródmiejskich kryminalnych. Ci udowodnili im 8 oszustw na kwotę blisko 870.000,00 zł.

Dzięki współpracy z Prokuraturą Rejonową Warszawa Śródmieście wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności. Mikołaj S. stanął pod zarzutem kierowania grupą przestępczą, przy czym przestępstwa tego dopuścił się w warunkach recydywy. Zarówno prokurator, jak i policjanci wnioskowali o tymczasowe aresztowanie, sukcesywnie zatrzymywanych przez policjantów podejrzanych. Sąd przychylał się do ich wniosków i wobec każdego z zatrzymanych stosował środki zapobiegawcze skutkujące trzymiesięcznym aresztowaniem.  

Podczas procesu sądowego nie było wątpliwości, co do winy podejrzanych. Przemawiały za tym dowody zawarte w aktach sprawy jak i same wyjaśnienia oskarżonych.

Wobec powyższego śródmiejski sąd skazał Mikołaja S. na 10 lat bezwzględnej kary pozbawienia wolności. 3 lata w więzieniu spędzą Anita K. i Maciej Sz. pełniący funkcje kurierów. Natomiast na 4 lata w zakładzie karnym dobrowolnie zgodził się Sebastian T.

Sąd zobowiązał skazanych również do naprawienia wyrządzonej szkody wszystkim pokrzywdzonym co oznacza, że będą musieli zwrócić im wyłudzone pieniądze.

Największa kwota jaką wyłudzili oszuści jednorazowo to 105.000,00 USD. i 120.000,00 zł. na szkodę małżeństwa z warszawskiej Woli.

rk