Aktualności

Rozmawiali o bezpieczeństwie podczas Dnia Seniora w ZUS

Data publikacji 31.10.2017

Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I wspólnie z ekspertem z Zespołu Prewencji Kryminalnej i Współpracy z Samorządami rozmawiali z seniorami o tym, iż bezpieczeństwo osób starszych jest tak samo ważne jak zdrowie czy aktywność. Poruszano kwestię dotyczące m.in. oszustw „na policjanta” oraz tego jak ich uniknąć. Spotkanie zorganizowane było z okazji Dnia Seniora w ZUS nawiązujące tradycją do obchodów Międzynarodowego Dnia Seniora. Wzięli w nim udział m.in. – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Prezes ZUS, Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów i Rencistów oraz wielu innych ważnych dla tego wydarzenia gości.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach obchodów Dnia Seniora w ZUS oraz  Międzynarodowego Dnia Seniora i dotyczyło ono kwestii związanych z poszukiwaniem najlepszych rozwiązań aby starszym ludziom żyło się lepiej. Osoby zabierające głos, wśród których znalazła się mi.n.  Elżbieta Bojanowska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prof. Gertruda Uścińska – Prezes ZUS oraz dr Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów, zgodnie twierdziły, że emeryci potrzebują opieki, troski, godnego życia uwagi i czucia się osobami społecznie potrzebnymi. To dlatego osoby starsze mobilizacją, żeby podejmować ciągłe nowe wyzwania.

Zdanie to podziałał komisarz Gabriel Olewiński – Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I, który podkreślał, jak ważna rolę wżyciu seniora odgrywa bezpieczeństwo i właściwa troska o to, aby nie stać się osoba pokrzywdzoną. Dodał iż „śródmiejscy policjanci każdego dnia poprzez szereg działań, w tym także prewencyjnych, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, w tym także osoby starsze”. Komendant podziękował za zaproszenie na uroczystość, na której jak podczas wielu innych spotkań można było przekazać wiedzę na temat zagrożeń, które dotykają seniorów oraz informację  jak się ich ustrzec.

W dalszej części spotkania głos zabrał podkom. Marcin Żurwski będący ekspertem w zakresie prewencji kryminalnej, który omówił na czym polega mechanizm oszustw „na policjanta” i „na wnuczka” przekazując jednocześnie skuteczne metody na uniknięcie tego rodzaju przestępstw. Ofiarą oszustów stosujących swoistego rodzaju socjotechniki stają się najczęściej osoby starsze, który w wyniku działań oszustów tracą czasami oszczędności całego życia.  

 

rk

  • Śródmiejscy policjanci podczas Dnia Seniora w ZUS
  • Śródmiejscy policjanci podczas Dnia Seniora w ZUS
Powrót na górę strony