Aktualności

Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie z mieszkańcami Śródmieścia

Data publikacji 17.10.2017

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających, na jakość życia mieszkańców. Z „Barometru Dzielnicowego” wynika, że 81% mieszkańców Warszawskiego Śródmieścia czuje się bezpiecznie. Współpraca władz samorządowych oraz społeczeństwa ze śródmiejskimi policjantami, wzajemna wymiana informacji na temat zagrożeń i sposobów przeciwdziałania przestępczości ma bezpośredni wpływ na ten wskaźnik. Dlatego też debaty społeczne cieszą się nadal dużym zainteresowaniem.

Wczoraj w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej 43 w Warszawie policjanci spotkali się z radnymi, przedstawicielami rad osiedlowych oraz mieszkańcami, aby porozmawiać o problemach nurtujących mieszkańców.

Przy jednym stole z uczestnikami debaty zasiedli Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I – kom. Gabriel Olewiński, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KRP Warszawa I – kom. Paweł Mikitiuk, Kierownik Rewiru II Dzielnicowych – asp. sztab. Andrzej Burak oraz dzielnicowi.

Podczas debaty zrelacjonowano rodzaj zagrożeń z jakimi mogą mieć do czynienia mieszkańcy, przedstawiono ilość przestępstw oraz przypadków  zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. 

Szeroko omówiono problematykę oszustw wobec seniorów metodą na tzw. „policjanta”, „wnuczka”  oraz na „administratora”. Przypominając jednocześnie uczestnikom debaty o sposobach unikania tego typu przestępstw.

Poruszono również kwestie postępowania w przypadku zakłócenia ciszy i spoczynku nocnego, przedstawiając jednocześnie algorytm postępowania obywateli w takich przypadkach.

Podczas spotkania zaprezentowana została aplikacja „Moja Komenda”, stworzoną przez MSWiA, która ułatwia odnalezienie dzielnicowego przypisanego do danego rejonu oraz skontaktowania się z nim zachęcając jednocześnie do jej korzystania.

Podkreślono również rolę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest narzędziem do wskazywania miejsc niebezpiecznych oraz stwarzających zagrożenia dla mieszkańców.

Do najważniejszych kwestii podnoszonych przez uczestników debaty należały przypadki zakłócenia spoczynku nocnego przez prowadzących nocne kluby i restaurację, niewłaściwe parkowanie przez kierowców. Spora ilość osób miała uwagi do rowerzystów, którzy ich zdaniem, poprzez nie przestrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa na ulicach Śródmieścia. Zgłaszano również postulaty dotyczące niewłaściwego położenia  dróg rowerowych oraz wprowadzenia patroli rowerowych przez Policję.

Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I zapewnił mieszkańców, że zgłaszane przez nich problemy leżące w kompletacjach Policji będą na bieżąco rozwiązywane poprzez kierowanie w zagrożone miejsca odpowiednich patroli jak również informowanie o nieprawidłowościach odpowiednich instytucji.

Wszelkie uwagi wypowiedziane podczas spotkania będą pomocne policjantom w wypracowaniu nowych metod eliminowania zgłoszonych zagrożeń i pomogą w dalszym podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na terenie dzielnicy Śródmieście.

Podczas spotkania mieszkańcy podkreślali bardzo ważną rolę dzielnicowego w trosce o ich bezpieczeństwo. Ich zdaniem dzięki dzielnicowym na osiedlu czują się bardziej bezpieczni i wiedzą, że mogą się do nich zgłaszać z każdym problemem i nigdy nie odchodzą bez pomocy.

 

rk

Powrót na górę strony