Aktualności

Spotkanie z seniorami na temat bezpieczeństwa w domu i na drodze

Data publikacji 06.10.2017

Nowe metody oszustw wykorzystywane przez przestępców wobec osób starszych. Jak nie dać się oszukać „na wnuczka” lub „ policjanta” oraz jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze o zmroku, to główne tematy spotkania z seniorami w Centrum Pomocy Społecznej zorganizowanego przez śródmiejskich policjantów z zespołu prewencji kryminalnej oraz delegatury biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego dla Warszawy Śródmieścia.

Spotkanie odbyło w Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście przy ul. Konwiktorskiej. W trakcie prelekcji policjant omówił mechanizmy cechujące oszustwa „na wnuczka”, „policjanta”, podając konkretne przykłady oraz sposoby, które mogą pomóc starszym osobom uniknąć oszustwa. Podstawową rzeczą charakteryzującą osobę podającą się za policjanta jest to, że nie pozwala zakończyć połączenia telefonicznego. Kiedy ktoś opowiada, że rozpracowuje właśnie grupę oszustów bankowych i potrzebuje pomocy w formie gotówki, żeby ich złapać na gorącym uczynku, można mieć stuprocentową pewność, że jest przestępcą próbującym wyłudzić pieniądze. W takiej sytuacji należy rozłączyć się z rozmówcą, zadzwonić na nr alarmowy 997 lub 112 i w żadnym wypadku nie przekazywać nikomu pieniędzy, pozostawiać ich w koszach na śmieci czy podawać przez płot nieznajomemu.

Podczas spotkania przedstawiono także jak wyglądają oszustwa „ na wnuczka”. Zebranym przypomniano, że w takim przypadku powinno się wykonać telefon do rodziny w celu zweryfikowania informacji, czy ktoś kto się podaje za wnuczka lub kuzyna faktycznie nim jest i potrzebuje pomocy. Z reguły po takiej rozmowie okazuje się, że to była próba wyłudzenia pieniędzy.

W związku z tym, że na zewnątrz coraz szybciej zapada zmrok policjanci oraz przedstawiciel śródmiejskiej delegatury biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego nie zapomnieli o bezpieczeństwie osób starszych na drodze. Obowiązek noszenia elementów odblaskowych w miejscu widocznym dla kierujących  poza terenem zabudowanym wynika z przepisów prawa o ruchu drogowym jednak z ograniczeniami widoczności można spotkać się również w mieście. Dlatego też prelegenci zachęcali do noszenia odblasków nie tylko poza granicami miasta ale także podczas spacerów na terenie zabudowanym. Odblask na odzieży zewnętrznej pieszego kilkukrotnie zwiększa szanse na to, że zostanie on zauważony w światłach reflektorów samochodowych a kierowca będzie miał wystarczająco dużo czasu, żeby podjąć odpowiedni manewr. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe ufundowane przez śródmiejską delegaturę.  

rk

Powrót na górę strony