Odpowie za przestępstwa na tle seksualnym wobec małoletnich - Aktualności - KRP I – Śródmieście

Aktualności

Odpowie za przestępstwa na tle seksualnym wobec małoletnich

Data publikacji 20.06.2017

Policjanci ze Śródmieścia we współpracy z prokuraturą okręgową w Warszawie oraz prokuraturą rejonową Warszawa Śródmieście Północ zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na zatrzymanie, postawienie zarzutów oraz skierowanie do sądu aktów oskarżenia przeciwko 47-letniemu Zenonowi L. W trwającym 3 lata śledztwie mężczyzna usłyszał w sumie 22 zarzuty dotyczące przestępstw na tle seksualnym wobec osób małoletnich. Za te czyny kodeks karny przewiduje do 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawa miała swój początek w kwietniu 2014 roku. To wtedy policjanci ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu wykonujący czynności pod nadzorem  prokuratury rejonowej Warszawa Śródmieście Północ zatrzymali 44-letniego wtedy Zenona L. Żmudna praca operacyjna śródmiejskich policjantów pozwoliła na ustalenie danych personalnych mężczyzny ukrywającego się pod innym nazwiskiem oraz „namierzenie” miejsca i czasu kolejnego spotkania z osobą małoletnią.

Mężczyzna wpadł w zorganizowaną przez policjantów zasadzkę będąc przekonany, że za chwilę spotka się z chłopcem. Jak ustalili policjanci Zenon L. od około 3 lat spotykał się z chłopcami w wieku od 14 do 18 lat płacąc im za seks.

W 2014 roku Zenon L. usłyszał prokuratorskie zarzuty między innymi z artykułu 200§1 kk w związku z art. 12 kk i decyzją sądu trafił do aresztu. Już wtedy było wiadomo, że sprawa ma charakter rozwojowy, a pokrzywdzonych i zarzutów może być znacznie więcej.

Policjanci zabezpieczyli w tej sprawie między elektroniczne nośniki danych i komputery.

Kontynuowane od tamtej pory czynności procesowe przez policjantów ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu doprowadziły do zgromadzenia obszernego materiału dowodowego, który pozwolił prokuraturze okręgowej w Warszawie na postawienie obecnie 47-letniemu już mężczyźnie kolejnych 20 zarzutów dotyczących przestępstw na tle seksualnym w tym po raz kolejny tego najpoważniejszego z art.200§1 kk, obcowania płciowego z małoletnim poniżej 15 roku życia.

Za te przestępstwa Zenonowi L. zgodnie z kodeksem karnym może teraz grozić do 12 lat pozbawienia wolności.  

Apelujemy do rodziców i opiekunów prawnych o sprawdzanie tego, z jakich stron w internecie korzystają dzieci, co robią w sieci oraz z kim i po co się komunikują zarówno poprzez komputer jak i telefon komórkowy.
W przypadku zauważenia niepokojących sygnałów prosimy o natychmiastowy kontakt osobisty lub telefoniczny z funkcjonariuszami w najbliższej jednostce policji.

rsz.

 

  • Mężczyzna podejrzany o przestępstwa na tle seksualnym
  • Mężczyzna podejrzany o przestępstwa na tle seksualnym
  • Mężczyzna podejrzany o przestępstwa na tle seksualnym
  • Mężczyzna podejrzany o przestępstwa na tle seksualnym