Aktualności

Zatrzymani za włamanie, na koncie mają też wiele innych przestępstw i zaległe wyroki

Data publikacji 26.08.2021

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali dwie osoby podejrzane o włamanie do kancelarii notarialnej. Okazało się, że mężczyźni mają też na swoim koncie kilka innych przestępstw przeciwko mieniu a nawet rozbój. Ponadto są poszukiwani do odbycia kary pozbawienia wolności za kradzieże. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów. Zatrzymanym, zgodnie z kodeksem karnym grozi teraz do 12 lat pozbawienia wolności.

Praca operacyjna policjantów ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu doprowadziła do ustalenia danych personalnych i zatrzymania osób podejrzewanych o włamanie do kancelarii notarialnej, które miało miejsce pod koniec lipca tego roku. Nieznani jeszcze wtedy sprawcy wyszli z niczym, bo jak sami stwierdzili w lokalu nie było nic, co można byłoby ukraść.

To był jednak dopiero początek kłopotów 45-latka i jego o 9 lat starszego kompana. Dzięki wnikliwej analizie informacji zebranych przez prowadzących tę sprawę policjantów na jaw wyszły nowe fakty obciążające zatrzymanych. Okazało się, że mężczyźni poza wspomnianym wcześniej włamaniem mają jeszcze na swoim koncie kradzieże 2 telefonów, tabletu, torebki damskiej z pieniędzmi i dokumentami oraz sprzętu muzycznego, do których doszło na terenie różnych dzielnic Warszawy na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. "Fanty" były sprzedawane za drobne kwoty pieniędzy przypadkowym nabywcom na lokalnych bazarkach. Zyskiem mężczyźni dzielili się po połowie.

Policjanci ustalili także, że zatrzymane osoby są sprawcami rozboju, do który miał miejsce na początku sierpnia w jednym z salonów optycznych na terenie Woli. Mężczyźni używając gazu sterroryzowali sprzedawczynię zmuszając ją do zdjęcia z szyi złotego łańcuszka, ponadto zabrali z salonu gotówkę, 2 telefony i laptopa. Uciekając z miejsca przestępstwa zamknęli kobietę od zewnątrz. Policjanci odzyskali część skradzionych na skutek tego przestępstwa przedmiotów. Sprawcy sprzedali telefony i biżuterię w jednym z lombardów. Suma strat na skutek wszystkich przestępstw przekroczyła 16 000 złotych.

Wiadomo już, że obaj mężczyźni byli także poszukiwani do odbycia kary 2 lat pozbawienia wolności za kradzieże.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił śledczym na postawienie 45-latkiowi i jego 54-letniemu kompanowi zarzutów rozboju, kradzieży i włamania działając wspólnie i w porozumieniu. Za te czyny kodeks karny przewiduje do 12 lat pozbawienia wolności.

podinsp. Robert Szumiata/mg

 

 • Na zdjęciu widoczny jest zatrzymany mężczyzna prowadzony rzez policjanta
  Mężczyzna podejrzany o przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu
 • Na zdjęciu widoczny jest zatrzymany mężczyzna prowadzony rzez policjanta
  Mężczyzna podejrzany o przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu
 • Na zdjęciu widoczny jest złoty łańcuszek w kopercie.
  Odzyskane przez policjnatów przedmioty
 • Na zdjęciu widoczny jest telefon leżący na stole
  Jeden z dwóch odzyskanych przez policjantów telefonów