Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie do przedszkola i szkoły

Data publikacji 05.09.2014

Policjanci z Sekcji Profilaktyki Społecznej stołecznej drogówki na swoim koncie mają setki spotkań z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego. Mundurowi, także w tym roku, będą uczyć dzieci, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Akcja tradycyjnie rozpoczeła się 1 września. Jest skierowana głównie do przedszkolaków i pierwszoklasistów, ale jej odbiorcami są też rodzice, opiekunowie oraz kierowcy.

Uzestnikami spotkań z cyklu „Bezpieczna droga do szkoły” są głównie dzieci, które po raz pierwszy idą do zerówki i szkoły. To właśnie u nich na lekcjach pojawią się policjanci. – Najmłodszych będziemy uczyć podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, np. jak przechodzić na druga stronę jezdni – mówi asp. sztab. Paweł Przestrzelski, specjalista w Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego KSP i dodaje:  akcja skierowana jest również do kierowców. Ich z kolei będziemy uczulać na to, że jadąc w pobliżu przedszkoli czy szkół  trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co dzieje się wokół. Dzieci, które w pierwszych dniach września jeszcze niekoniecznie myślą o nowych obowiązkach, w każdej chwili mogą, np. nagle wtargnąć na jezdnię. Z kolei uwagę rodziców i opiekunów  będziemy zwracać m. in. na prawidłowe przewożenie dzieci.  

Zajęcia prowadzone przez policjantów sprawiają, że najmłodsi lepiej zapamiętują przekazywane informacje. Jako pomoce naukowe wykorzystywane są prezentacje multimedialne i filmy. Starsi uczniowie chętnie odpowiadają na zadawane pytania, biorą udział w dyskusji czy udzielają się w organizowanych konkursach. Do młodszych dzieci najłatwiej dotrzeć poprzez zabawę. - Dysponujemy tzw. autochodzikiem. Podczas takiej lekcji dzielimy przedszkolaków z zerówki  na grupy. Część z nich zakłada na siebie miękkie elementy imitujące samochody, a część udaje przechodniów. W ten sposób odgrywamy sytuacje, z którymi dzieci mogą spotkać się w rzeczywistości – mówi asp. sztab. Paweł Przestrzelski. Często organizowane są też zajęcia praktyczne, podczas których pierwszoklasiści  uczą się, na co trzeba zwrócić uwagę, aby być bezpiecznym. Policjanci tłumaczą im, że będąc uczestnikiem ruchu drogowego powinno się wykorzystywać w takim samym stopniu wzrok jak i słuch. – Nasze lekcje przynoszą jeszcze jeden pozytywny skutek. Dzieci dowiadują się, że np. jadąc samochodem trzeba mieć zapięte pasy, a kierowcy nie wolno rozmawiać przez telefon, kiedy w aucie nie ma systemu głośnomówiącego. Najmłodsi upominają rodziców i w ten sposób pilnują swojego i ich bezpieczeństwa – opowiada policjant.

Dobrym pomysłem jest, kiedy dyrektorzy szkół na pierwsze spotkania z rodzicami zapraszają funkcjonariuszy ruchu drogowego. W tym roku, oprócz tematów dotyczących bezpiecznej drogi do szkoły, mundurowi będą informować i przypominać o nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Od 31 sierpnia każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia odblasków. Do tej pory przepis ten obejmował swym zakresem dzieci poniżej 15. roku życia.

W pierwszych dniach września przed szkołami, w najbardziej newralgicznych miejscach, kierowcy będą mogli spotkać policjantów stołecznej drogówki. – Przede wszystkim będziemy zwracać uwagę na to, jak kierowcy zachowują się w stosunku do pieszych, np. czy ustępują pierwszeństwa na przejściach. Będziemy również sprawdzać, czy rodzice przewożą swoje pociechy zgodnie z przepisami – w fotelikach, zapiętych pasach – opowiada asp. sztab. Paweł Przestrzelski i dodaje – zazwyczaj na początku września przypominamy i upominamy, ale w przypadku rażącego naruszenia przepisów będziemy stosować środki przewidziane prawem.

Akcja będzie trwać w pierwszych dwóch tygodniach września, ale policjanci z Sekcji Profilaktyki Społecznej o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym przypominają przez cały rok.  - Jesteśmy w stanie dojechać do każdej szkoły znajdującej się na terenie garnizonu warszawskiego – zapewnia asp. sztab. Paweł Przestrzelski. Dyrektorzy szkół, którzy chcą, aby mundurowi odwiedzili ich uczniów, powinni zwrócić się z pisemną prośbą do naczelnika wydziału  ruchu drogowego.

aw

KSP

 

Powrót na górę strony